Pages: 1 2

9 tipů, jak kojit na veřejnosti

3. vyzkoušejte si kojení před zrcadlem

Pokud se bojíte, jak moc vám budou vidět prsa při kojení, můžete si vyzkoušet kojení v klidu doma před zrcadlem. Uvidíte, že to zase není tak strašné a miminko vás do značné míry zakryje. Samozřejmě také můžete experimentovat s různými tričky či halenkami, abyste zjistila, které jsou pro vás vizuálně nejvhodnější.

4. zahalte se, pokud sama chcete

V žádném případě si nemyslíme, že je nutné, abyste si prsa při kojení na veřejnosti překrývala šátkem či jinou textílií. Jste-li ale stydlivá a nechcete se vystavovat zrakům cizích lidí, můžete tuto variantu zvážit.

5. vyberte si svoje místo

Teď tím nemyslíme, že budete hodinu chodit po okolí a hledat perfektní místo. Jde jen o to, že si můžete v rámci variant, jež máte poblíž, vybrat takovou, která vám bude nejlépe vyhovovat. Je příjemné, pokud si můžete opřít záda. Stydlivější povahy si také mohou vyhlédnout místo, kde na ně bude nejméně vidět (např. v autobuse možná budete chtít sedět u okýnka, v parku pod stromem dál od lidí, v některých restauracích je koutek pro maminky s dětmi atd.).

Kojení divokých selat

6. na začátku kojení se můžete odvrátit

Kritickým okamžikem, kdy je vám vidět bradavka, je chvíle, než se dítě přisaje. Nechcete-li se takto odhalovat na veřejnosti, natočte se po tuto dobu tak, aby vás nikdo neviděl (např. v restauraci čelem ke zdi). Jakmile se miminko přisaje, můžete se pak zase vrátit do původní pozice.

7. naučte se kojit v šátku nebo nosítku

Chcete-li kojit diskrétně, můžete využít šátku nebo nosítka. V takovém případě je vhodné, abyste vám s miminkem šlo kojení již dobře a uměla jste alespoň v základech miminko nosit. Velkým šermování s dítětem v šátku k sobě totiž zraky spíš přitáhnete.

Nejrůznějších návodů je na internetu spoustu, namátkou např. zde nebo zde. Nicméně otevřeně přiznáváme, že u hodně malých dětí nám to s šátkem moc nešlo. Jsou ale ženy, které to umí, takže se nenechte odradit naší zkušeností. U větších dětí se nám osvědčilo nosítko, kde stačí povolit příslušný popruh.

Klokan s mládětem

8. pro případ nouze mějte nachystanou odpověď

I když nám osobně se to nikdy nestalo, buďte připravené, že po pohoršeném pohledu okolí může výjimečně následovat i verbální pokus vás zastavit. Nebo vás přesunout do ústraní, zpravidla na záchod. Pokud se vám to stane, můžete např. odvětit: „Ne, děkuji, my na záchodech nejíme. Vy snad ano?“ Řekne-li vám personál restaurace nebo kavárny, že kojení vadí některému za zákazníků, můžete odpovědět, že by se tedy možná chtěl přesunout k některému ze stolů, kde na vás neuvidí.

9. načerpejte sílu u Kojící guerilly

Pokud potřebujete podporu, navštivte stránky Kojící guerilly nebo se třeba podívejte na tuto reportáž České televize. Tyhle ženy jsou natolik odvážné, že vám nějaké to „drobné“ kojení na veřejnosti pak už ani nepřijde!

Milé sestry v kojení, držíme vám palce! Podělte se s námi i ostatními maminkami, jaké jsou vaše zkušenosti s kojením na veřejnosti. Máte další tipy, jak na věc? Co vám pomohlo překonat ostych? 


U některých tipů jsme se inspirovaly články Today‘s Parent: 5 tips for breastfeeding in public with complete confidence a 10 tips for breastfeeding in public.

(Čteno 6,126x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...