Pages: 1 2

6 tipů, jak se co nejlépe připravit na kojení

4. Běžte se podívat na kojení v přímém přenosu

Pokud máte ve svém okolí kojící maminku, určitě nic nezkazíte, když ji poprosíte, aby vám kojení ukázala naživo. Nejlepší je, pokud má malé miminko, protože bude muset rigidně dodržovat správnou kojicí techniku. Větší děti, které vám samy vlezou pod tričko, jsou schopné se nakojit i bez vašeho většího přičinění 🙂

5. Otužte svá prsa s předstihem

Už na začátku článku jsem upozornila, že kojení může zpočátku bolet. A to i když budete mít správnou techniku. Vaše bradavky prostě zatím nejsou na takové hrubé zacházení zvyklé. Mnohé ženy se z tohoto důvodu uchylují už v těhotenství k otužování prsou. Tento postup má ostatně v našich krajích svou tradici.

 Poněvadž bolesti tyto v míře mnohem větší stíhají šestinedělky takové, které si v těhotenství prsů svých nijak nehleděly, uzná zajisté každá paní tím spíše, kterak je věcí nutnou, pečovati již v těhotenství o řádné připravování prsů na jich těžkou úlohu.

 Dr. Čeněk Křížek, 1875

Zatímco si ale na konci 19. století ženy otužovaly prsa mělnickým pivem, dneska už se doporučují poněkud jiné metody. V každém případě jde o to, otužovat prsa postupně, opatrně a v každém těhotenství znovu.

Známá německá porodní asistentka Ingeborg Stadelmann doporučuje hned několik kroků, jak prsa připravit na kojení. Celý postup začíná masáží za pomoci oleje, který používáte na své břicho. A to tak, že prsa masírujete zvenku směrem k bradavkám hvězdicovitými a kruhovitými pohyby.

ručník

Poté můžete postupně přidávat (vždy jeden bod po několika dnech, a to tak dlouho, jak to snesete, a aniž byste měla předčasné stahy):

 • pravidelné omývání prsou studenou vodou, utírání hrubým ručníkem a tření bradavek dlaněmi,
 • kartáčování prsou měkkým kartáčem směrem k bradavkám hvězdicovitě a kruhovitě (stejně jako u masáže) – kartáčují se i bradavky,
 • válcování vzpřímených bradavek palcem a ukazováčkem,
 • mačkání bradavek silně u konce, což má simulovat dětské čelisti,
 • už zmíněnou masáž prsou,
 • vymačkání kapky mleziva,
 • přiložení plátku citrónu,
 • vystavení prsou slunci,
 • být několik hodin denně bez podprsenky, aby se vaše oblečení třelo o bradavky.

Pro případ, že pro vás bude tento postup bolestivý, radí Ingeborg Stadelmann ulevit prsům párkrát denně například pomocí několika kapek levandule extra v jojobovém oleji.Levandule

Vězte ale, že tento přístup není jediný možný. Např. Ina May Gaskin naopak potírání prsou olejíčky či silné tření ručníkem nedoporučuje, protože to podle ní může vysoušet kůži a přispívat k jejímu popraskání v prvním případě a vést k odstranění ochranné vrstvy kůže vytvořené v těhotenství v případě druhém. Doporučuje udržovat prsa v suchu, zbytečně často je neumývat a nedráždit vysušujícím mýdlem. Jako vhodnou přípravu prsou na kojení radí (ovšem pouze pro případ, že jste v minulosti nerodila předčasně):

 • masáže prsou,
 • stimulaci prsou či bradavek při sexu,
 • nechávat citlivé bradavky alespoň část dne volně na vzduchu a vystavit je slunci,
 • vyhýbat se upnutému oblečení a v noci nenosit podprsenku.

Uvidíte sama, který přístup nebo které konkrétní kroky vás osloví. Mně osobně ale po zkušenosti s neuvěřitelně citlivými bradavkami po porodu rozhodně přijde lepší prsa připravit více, než posléze úpět u kojení.

6. Včas řešte vpáčené bradavky

Vyzkoušejte si předem, jestli nemáte vpáčené bradavky. Jak to poznáte? Třeba tak, že se vám při stimulaci nebo chladu bradavky nevztyčí.

Možností, jak se vypořádat s bradavkami obrácenými dovnitř místo ven, je hned několik. Ingeborg Stadelmann v první řadě navrhuje zapojit partnera 🙂 Ina May Gaskin zase radí roztahovat několikrát denně kůži na dvorci prsa tak, aby bradavka začala vyčnívat. A takto postupovat kolem celé bradavky, ze všech stran.

Dalšími možnými metodami je také používání formovače bradavek, nebo pomůcky zvané Niplette.

Jak jste se připravovaly na kojení vy? Pomohlo to? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem nebo na naší FB stránce.

(Čteno 6,239x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂

You may also like...