Pages: 1 2

10 tipů, jak si vybrat kojnou

6. zkontrolujte jí prsa

Prsa jakožto pracovní nástroj kojné by měla splňovat ty nejvyšší nároky. Pánové na základě svých mnohaletých odborných zkušeností došli k závěru, že prsa by měla být dost velká a plná, všude stejně tuhá, aby mohla kojná kojit z obou prsou. To považujeme za velmi rozumné, protože jedno prso je vám v podstatě na nic.

Kůže na prsou by měla být čistá, bez jakékoliv vyrážky. Zvláštní pozornost oba lékaři doporučují věnovat bradavkám. Prý je vhodné preferovat ty, které jsou řádně vyvinuté, ani příliš velké, ani příliš malé, nepopraskané. Bohužel ilustrační obrázky po sobě milí lékaři nezanechali, takže jaké bradavky mají tu správnou velikost, budete muset posoudit samy. 

7. čmýra není na překážku, těhotenství ano

Tady není třeba velkých vysvětlivek – menstruace nevadí, těhotenství ano. Udělejte jí těhotenský test.

8. zkontrolujte její dítě

Zajímat by vás měly dvě věci. Za prvé, jak je její dítě staré. Věk vašeho a jejího dítěte by se totiž měl co nejvíce shodovat. Tolerujte maximálně rozestup osmi týdnů.Dvě miminka

Za druhé, jak její dítě vypadá. Zdravé, čisté dítě je nejlepším doporučením, které vám vaše kojná může předložit. Dítě – hubeňour by vás naopak mělo odradit.

9. kojná musí být čistotná a pořádkumilovná

Tato rada jednoznačně vychází z praxe. Stačí, že budete doma bordelařit vy.

10. velmi vhodné jsou kojné z venkova

Narozdíl od žen z města jsou prý venkovské kojné méně zkažené (na těle i na duchu), jsou silnější a zdravější. Navíc „jsouce vzdáleny muže nebo milence, věnují větší péči svému povolání“. Tohle nedokážeme ověřit, ale zní to celkem hezky. VenkovKdyby se vám náhodou poštěstilo, že se vám přihlásí žena z Plzeňska nebo Slovače, neváhejte a hned po ní sáhněte. Odsud totiž údajně pocházely nejlepší kojné. MUDr. Bulíř k tomu cynicky poznamenává, že to bylo tím, aby se pak matky mohly chlubit kojnou v národním kroji. Ale to bude určitě nějaká pomluva.

Někdy příště se podíváme na to, jak se k vámi zvolené kojné chovat, aby vám od hladového mimina neprchla směr Slovač.


Čerpaly jsme z knih Křížek, Č.: Pravá pomoc v těhotenství, při porodu, v šestinedělí a při ženských nemocech: Sbírka užitečných pravidel a naučení pro pohlaví ženské (nakladatelství Josefa Koláře, 1875) a Bulíř, K.: Těhotenství, porod a šestinedělí (nakladatelství Hejda a Tuček, 1903).

(Čteno 1,768x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂