10 tipů, jak si vybrat kojnou
Kojení je krásné. Co si ale budeme povídat, ne vždy je to procházka růžovým sadem. Kojíte možná jen chvíli, ale přesto (nebo možná právě proto) se vám už vůbec kojit nechce. Přinášíme vám tedy exkluzivní tipy znalců nejpovolanějších – Dr. Čeňka Křížka a MUDr. Karla Bulíře, jak sobě ku prospěchu dobrou kojnou zvoliti. Ano, oba ač vlastně velcí odpůrci kojných, zanechali budoucím generacím rady vskutku prověřené věkem (z minulého a předminulého století). O jejich aktuálnosti můžeme diskutovat, vést spory, můžeme i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Pro případ, že vám pojem kojná už nic neříká, připojujeme úvodem i definici. Je to „osoba, jež sama jsouc matkou, mlékem prsou svých cizí dítě vyživuje“. Lépe bychom to neřekly. A teď, když už si dobře rozumíme, pojďme na to.
1. volbu kojné vždy konzultujte s lékařem
Zvláště pokud nemáte s kojnými dosud žádné zkušenosti, nepouštějte se zbytečně do experimentů. Lékař je totiž autoritou nad jiné, a tak vše pečlivě konzultujte. Pokud ani lékař nebude vědět, kde najít správnou kojnou, můžete zkusit porodní bábu. Ostatně ty ví vždycky všechno nejlíp. Jestliže se ale i u nich potážete se zlou, neklesejte na mysli a postupujte podle bodu 2.
2. využijte zprostředkovatele
Oba pánové shodně tvrdí, že ve větších městech najdete zvláštní ústavy, zprostředkující obstarání kojných. Ovšem vzhledem k tomu, že nejsou pod lékařských dozorem, neposkytují podle nich dostatečné záruky kvality. Té se vám prý dostane u přednosty českého oddělení zemského nalezince v Praze (na Karlově). Za drobný poplatek vám tam zapůjčí kojnou. Takže ženy, v případě nouze vyražte do Prahy.
3. pozor na lhářky
Možná se vám to nezdá, ale povolání kojné je poměrně atraktivní. Zvláště pokud danou paní hodláte ubytovat přímo u vás doma. Naši milí pánové tedy důrazně varují: pozor na lhářky! Adeptky se přitom nemusí jen uchýlit ke slovní lži, ale prý byly zaznamenány skandální případy, kdy místo vlastních mimin ukazovaly děti cizí, vypůjčené! Buďte ostražité.
4. kojná musí být fyzicky i duševně zdráva
Asi by vás nepotěšila kojná s padoucnicí nebo souchotinami. Takže zeptat se na její zdraví a pro jistotu i zdraví jejích rodičů není vůbec špatná rada.
Jak také správně dí dr. Křížek, „vášnivá, nebo zase tupá, lhostejná, líná ženština nehodí se za kojnou“. Dnešní optikou bychom doporučily zvážit psychologické testy.
5. kojná nesmí být ani příliš mladá, ani příliš stará
Ano, čtete správně, jde hned o dvojitý ageismus. Dr. Křížek doporučuje 20-30 let.
Pokračování na straně 2