10 tipů, jak přemoct látkové pleny
Moje dcera na sobě v prvním roce života neměla papírovou plenu. Nikdy. To, co bylo v dobách mého dětství zcela normální, zní dnes možná někomu jako výkřik radikální ekomatky. Většinu času jsem nesmírně ráda, že jsme to s látkovými plenami zvládli. Jindy je ovšem z duše nenávidím a proklínám. Zvláště pokud zrovna stojím před hromadou špinavých, či nenažehlených plen, což se stává až překvapivě často. Můj vztah k látkovým plenám je prostě poněkud ambivalentní a rozhodně nejsem z těch, kdo by je doporučoval každému.
Tohle ale není článek o tom, proč se rozhodnout pro látkové pleny, nebo ne. Důvodů pro i proti je hodně. Už se jim věnovaly maminky i výrobci a prodejci toho či onoho druhu plen na spoustě jiných míst. Nevidím důvod, proč je opakovat. Tohle je článek pro ty rodiče, kteří se pro látkové pleny již rozhodli a hledají, jak se na ně připravit po praktické stránce.
1. Kde je vůle, tam je cesta
Znám spoustu maminek, které byly před porodem přesvědčené o tom, že látkové pleny jsou tou správnou cestou. Pro jistotu si ale do porodnice vzaly i papírové. A co myslíte? Ano, už v porodnici zjistily, že papírové pleny mají obrovskou výhodu – menší pracnost. Ve shonu v porodnici a po příchodu domů to pro ně bylo tak lákavé, že už se k látkovým plenám nevrátily. Naprosto je chápu:)
Před porodem jsem dostala od kamarádky výbavičku pro látkování s miminkem. Nachystala jsem si je na dobu, až nás pustí z porodnice. Doma byl ale velký zmatek. Musela jsem se naučit, jak správně nakojit, jak ho uspat, do toho jsem byla hrozně unavená. Nakonec jsem látkové pleny použila tak maximálně jako ručník. Dodnes mi to je líto. Hlavně když pomyslím, kolik jsme zaplatili za papírovky 🙁
Maminka Tomáše, 31 let
Pokud tedy opravdu chcete používat látkové pleny, rozhodně nepomýšlejte na zadní vrátka a nepořizujte si papírové pleny. Věřte si, že to zvládnete!
2. Naučte se skládat čtvercové pleny už v těhotenství
Možná si pořídíte moderní kalhotkové pleny a skládání vás úplně mine. Jejich velkou nevýhodou oproti klasickým bavlněným čtvercovým je ovšem dlouhá doba schnutí. Takže se „čtvercovek“ nebojte, není to žádná velká věda. Pokud se je naučíte skládat už před porodem, nezaskočí vás to v porodnici. Pro jistotu si s sebou můžete vzít vytištěný nákres.
3. Do porodnice s výbavou a plánem
Možná si to zatím nechcete přiznat, ale už v porodnici bude dítě často vyměšovat. Novorozenec se totiž až podezřele podobá průtokovému zařízení. Navíc se mu po porodu začnou čistit střeva a vy se zanedlouho na to setkáte s něčím zvláště odpudivým – smolkou. Počítejte tedy s tím, že už v porodnici budete potřebovat zhruba 15-20 plen denně. Pokud budete v porodnici standardní 3 dny, bavíme se v lepším případě o 45 plenách. To už není málo. Sami si pak asi domyslíte, že pleny je nutné včas vyprat, aby vám na pokoji nesmrděly.
Kromě plen tedy budete potřebovat dostatek sáčků/igelitek/pytlíků na pleny. V neposlední řadě je vhodné si domluvit někoho, kdo od vás pleny v porodnici převezme a v ideálním případě vám je i vypere. Pokud budete přijímat návštěvy, můžete každé z nich strčit část plen.
Pokračování na straně 2