Pages: 1 2

10 tipů, jak navštívit vaši šestinedělku

5. dítě chovejte jen se souhlasem rodičů a s čistýma rukama

Jakmile vám rodiče ukáží miminko, nevrhejte se na ně. Představte si, že byste byli v jeho kůži. Jste tu noví, ještě ani pořádně neznáte mámu s tátou. Najednou je kolem vás hromada cizích lidí, kteří na vás sahají. Bez ohledu na to, jestli to vy sami chcete nebo se vám to líbí. Nic moc, co? Jděte na to pomalu a s klidem.

Nepředpokládejte automaticky, že si dítě smíte pochovat. Nejprve se zeptejte jeho rodičů. Zároveň se neuražte, pokud prostě řeknou, že ne. Možná vám to přijde malicherné, ale je to jejich dítě a jejich rozhodnutí. Třeba se nejprve oni sami potřebují s miminkem dostatečně seznámit, než ho budou chtít předat do vaší náruče.

Pokud dostanete svolení si miminko pochovat, nikdy se jej nedotýkejte neumytýma rukama. Můžete na nich mít bakterie, se kterými si jeho organismus zatím ještě neporadí. Bez zbytečných otázek, jestli si musíte jít umýt ruce, se prostě otočte a vyražte do koupelny.

6. nevysedávejte na návštěvě hodiny a hodiny

Zvláště těsně po porodu bychom nedoporučovaly natahovat návštěvu na delší dobu, než je nutné. Některé šestinedělky možná ocení několikahodinové povídání, ale spíše počítejte s tím, že to bude rychlý výsadek. Dvacet minut krásně stačí na to, abyste se podívali na maminku a miminko a zároveň nerušili jejich poklidné sžívání. Záleží ale samozřejmě na každé šestinedělce, jak dlouhá návštěva jí bude příjemná. Jen to prosím veďte v patrnosti a ve vhodný čas se zvedněte.Nejvyšší čas jít domů!

7. přineste šestinedělce dárek

Nejspíše na návštěvu přinesete dárek pro miminko. To je poměrně obvyklé. Nezapomeňte ale ani na novopečenou maminku. Vůbec nemusí jít o drahé šperky. Uvidíte, že ocení i něco tak přízemního, jako je poctivý domácí vývar nebo upečené kuře. Zvláště pokud sama nemá čas si pořádně uvařit. Opět jí tím vyšlete signál, že vám nezáleží jen na miminku, ale i na ní.

8. pokud chcete občerstvení, přineste si jej sami

Nikdy pořádně nevíte, do jaké míry má šestinedělka síly a čas chodit po nákupech. Nebo jak moc se zapojuje její partner. Neočekávejte tedy na návštěvě lukulské hody. Pokud chcete najíst nebo napít, přineste si to sami. Jen tak budete mít jistotu, že nepojdete hladem či žízní 🙂 Zároveň rodičům miminka ulehčíte. Jako bonus je nedostanete do trapné situace, když vám budou muset vysvětlovat, proč třeba v domácnosti kojící ženy není káva.

9. nabídněte se s pomocí

Využijte návštěvy k tomu, abyste své milé šestinedělce ulevili. Nabídněte se s jednoduchými domácími pracemi, které zvládnete, aniž byste potřebovali dlouhosáhlé instrukce. Vhodné je např. žehlení. Stačí chvilka a nejspíše za tu dobu vyžehlíte více prádla než průměrná žena po porodu za celý den. Můžete také umýt a utřít nádobí nebo vyluxovat. Fantazii se meze nekladou 🙂

Možná se vaše hostitelka bude zdráhat. Nutit ji samozřejmě nemůžete, ale dejte jí alespoň jasně najevo, že vám taková výpomoc vůbec nevadí a naopak ji považujete za něco naprosto normálního.

10. při odchodu po sobě ukliďte

Za normálních okolností po návštěvě uklízí hostitel, to je jasné. Jenomže vy se chystáte na návštěvu k někomu, kdo nejspíš nemá čas se ani pořádně umýt, natož po vás umývat nádobí. Nezdráhejte se tedy po sobě umýt, co jste ušpinili.

Nejspíš ani nevíte, jak tím šestinedělce pomůžete. Možná jí bude skromnost bránit přijmout vaši pomoc, ale stejně jako u předchozího bodu jí dejte jednoznačně najevo, že je to naprosto normální a uděláte to rádi.Návštěva

Přejeme vám, ať se návštěva u šestinedělky vydaří! Budeme rády, když se s námi v komentářích podělíte o své zážitky a zkušenosti s poporodními návštěvami. 

(Čteno 2,886x)
Líbil se Vám článek? Sdílejte 🙂